Inwestycja we Wrześni

INWESTYCJA W GMINIE WRZEŚNIA

 

 

logo UE

 

 

Elektrownia wiatrowa zlokalizowana w gminie Września o łącznej mocy 2,55 MW składa się z trzech turbin wiatrowych Gamesa G58 o mocy 850 kW każda. Projekt w gminie Wrześnie jest pierwszą w Polsce farmą wiatrową, w której wykorzystane zostały turbiny Gamesa G58. Są to urządzenia uzyskujące wysoką produktywność nawet przy umiarkowanych prędkościach wiatru. Turbiny wyposażone są w nowoczesne systemy sterowania wszystkimi funkcjami pracy urządzenia oraz system ograniczający poziom emitowanego dźwięku.

 

Projekt budowy elektrowni wiatrowej na terenie gminy Września uzyskał, jako jeden z 9 projektów, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w konkursie dla Działania 3.7 Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. W dniu 30 września 2010 r. Zarząd spółki podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu umowę o dofinansowanie projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Wykonawcą robót budowlanych w ramach projektu w gminie Września jest konsorcjum spółek Contrast Sp. z o.o. z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim oraz Standard Projekt Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu. Dostawcą turbin wiatrowych jest hiszpańska spółka Gamesa Eólica S.L. Wykonawcy robót budowlanych oraz dostawca turbin wiatrowych zostali wyłonieni w trybie przetargów prowadzonych na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Nadzór nad całością prac budowlanych oraz montażowych pełni w imieniu spółki firma Rafał Pesta – Akademia Metodyki z siedzibą w Toruniu.

 

Od marca 2011 r. trwały roboty budowlane związane z przygotowaniem wewnętrznych dróg dojazdowych i placów montażowych oraz wykonaniem infrastruktury elektrycznej (podziemne przyłącza kablowe i stacje transformatorowe) oraz budową fundamentów pod maszty turbin wiatrowych. Montaż turbin wiatrowych odbył się na przełomie września i października 2011 r. i trwał około dwóch tygodni. Zakończenie robót budowlanych i instalacyjnych nastąpiło w listopadzie 2011 r. Na początku grudnia 2011 r., po okresie testów wymaganych przez operatora sieci elektroenergetycznej, turbiny wiatrowe zostały oddane do użytku.

 

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z placu budowy.

 

logo UE

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie treści strony i wszystkich artykułów na niej opublikowanych zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie za pisemną zgodą Autora.